Umowa o wolontariat. Na czym polega? Na zdjęciu wolontariusze.

Umowa o wolontariat – wzór i najważniejsze informacje

Wolontariat to szlachetna forma bezinteresownej pomocy innym. Ochotnicy poświęcają swój czas i energię, aby wesprzeć ważne inicjatywy społeczne. Aby wolontariat przebiegał sprawnie i bez niedomówień, warto zawrzeć umowę między wolontariuszem a korzystającym. Czym jest umowa o wolontariat. Kiedy należy ją sporządzić i jakie prawa i obowiązki nakłada na strony?

Kim jest wolontariusz?

W świetle ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariuszem określa się osobę fizyczną, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie. Oznacza to, że wolontariuszem może zostać praktycznie każdy – niezależnie od wieku, wykształcenia czy doświadczenia. Liczy się chęć niesienia bezinteresownej pomocy.

Ze wsparcia wolontariuszy najczęściej korzystają organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, takie jak fundacje, stowarzyszenia, szpitale, domy dziecka, schroniska dla zwierząt. Ważne, aby ich działalność miała charakter non-profit i mieściła się w sferze zadań pożytku publicznego. Podmioty komercyjne nie mogą angażować wolontariuszy do pracy przy prowadzonej działalności gospodarczej.

Przeczytaj: Wolontariat – definicja, rodzaje i geneza

Kiedy zawrzeć umowę o wolontariat?

Choć ustawa nie narzuca obowiązku spisania umowy przy każdym wolontariacie, to zdecydowanie warto to zrobić. Umowa pozwala jasno określić warunki współpracy i uniknąć ewentualnych nieporozumień. Jest ona bezwzględnie konieczna, jeżeli wolontariat ma trwać dłużej niż 30 dni. W takim przypadku powinna mieć formę pisemną.

W umowie należy zawrzeć takie elementy jak: zakres zadań wolontariusza, sposób i czas ich wykonywania, okres obowiązywania umowy, prawa i obowiązki stron. Koniecznie trzeba też zamieścić zapis o możliwości rozwiązania umowy przez każdą ze stron.

Przeczytaj: Pomaganie innym może być ciężarem. Co wtedy?

Obowiązki i uprawnienia stron umowy o wolontariat

Najważniejszym obowiązkiem wolontariusza jest sumienne wykonywanie powierzonych mu zadań. Warto jednak pamiętać, że robi to nieodpłatnie i może w każdej chwili zrezygnować z pełnionej funkcji. Po stronie korzystającego z wolontariatu jest zdecydowanie więcej powinności, m.in.:

  • przeszkolenie wolontariusza w zakresie bhp,
  • poinformowanie o przysługujących mu prawach i obowiązkach,
  • zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
  • zwrot kosztów poniesionych przez wolontariusza w związku z wykonywanymi świadczeniami (np. koszty dojazdu, noclegów, wyżywienia),
  • opłacenie niezbędnych szkoleń,
  • wystawienie pisemnego zaświadczenia lub opinii o wykonywaniu świadczeń przez wolontariusza.

Wolontariusz ma prawo do informacji o przysługujących mu prawach, otrzymania pisemnego potwierdzenia treści umowy, a także zaświadczenia i opinii o odbytym wolontariacie. Może również w każdym czasie wypowiedzieć umowę.

Przeczytaj: Dlaczego lubię pomagać? O naszych motywacjach

Ubezpieczenie wolontariusza

Kwestia ubezpieczenia wolontariusza zależy od czasu trwania wolontariatu. Jeśli umowa zawierana jest na okres krótszy niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest wykupić dla wolontariusza ubezpieczenie NNW. Przy umowach bezterminowych ubezpieczenie musi obejmować minimum pierwsze 30 dni wolontariatu.

Powyżej 30 dni wolontariusz jest objęty ubezpieczeniem z mocy prawa na podstawie ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

Przeczytaj: Czego uczy pomaganie innym?

Dodatkowo, choć nie jest to obligatoryjne, warto rozważyć wykupienie dla wolontariusza ubezpieczenia OC. Przyda się ono, gdyby w związku z wykonywaniem powierzonych zadań wyrządził on szkodę organizacji lub osobom trzecim.

Jeżeli wolontariusz nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego z żadnego tytułu, korzystający może zgłosić go do takiego ubezpieczenia. Składka zdrowotna wynosi wtedy 9% minimalnego wynagrodzenia.

Co zapamiętać?

Umowa o wolontariat to ważny dokument, który pozwala usystematyzować współpracę między ochotnikiem a organizacją korzystającą z jego pomocy. Precyzyjnie określa warunki, na jakich odbywa się wolontariat oraz prawa i obowiązki każdej ze stron. Jej podpisanie leży w interesie zarówno wolontariusza, jak i korzystającego – daje poczucie bezpieczeństwa i jasno wyznacza ramy współdziałania.

Warto dokładnie zapoznać się z przepisami regulującymi wolontariat i sumiennie podejść do przygotowania umowy. Dzięki temu obie strony będą wiedziały czego mogą się spodziewać i unikną potencjalnych problemów. Dobrze skonstruowana umowa to podstawa udanego wolontariatu i owocnej, bezkonfliktowej współpracy.


Pobierz wzór umowy o wolontariat:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *